Tele Klocki General Guz pęcherza moczowego – co to jest i jak sobie z nim radzić?

Guz pęcherza moczowego – co to jest i jak sobie z nim radzić?

Guz pęcherza moczowego to inaczej rak, który zazwyczaj występuje przede wszystkim u osób starszych, niemniej jednak nie jest to żadna reguła. Obecnie możemy powiedzieć, że w Polsce przeważnie zbyt późno wykrywany, gdyż pacjenci nie zwracają uwagi na pierwsze objawy lub świadomie je ignorują, co niestety okazuje się zgubne.
Zazwyczaj guz pęcherza moczowego jest diagnozowany u pacjentów po 55 roku życia. Zdecydowanie częściej chorują na niego mężczyźni, ponieważ liczba ta jest prawie 4 razy większa niż kobiet. Jednakże co jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Jakie konkretnie czynniki wpływają na to, że w ogóle niektórzy ludzie chorują na raka pęcherza moczowego?
Otóż przede wszystkim jednym z najbardziej przyczyniających się do guza dróg moczowych czynników, jest palenie papierosów. Dodatkowo ryzyko zwiększa się poprzez rozmaite substancje chemiczne. Wobec tego dość mocno narażeni są pracownicy pracujący w przemyśle skórzanym czy gumowym. Co więcej, ww. czynniki mogą dać o sobie znać nawet po 35-30 latach od momentu w którym byliśmy na nie narażeni.
W jaki sposób można wykryć raka?
Jest to możliwe między innymi poprzez wykonanie cystoskopii. Jest to specjalne badanie pęcherza moczowego, gdzie podlega wzrokowej ocenie jego błona. Odbywa się to poprzez zastosowanie wziernika nazywanego cystoskopem.
Objawy guza pęcherza moczowego
Zazwyczaj najważniejszym objawem będzie krwawienie wraz z oddawanym moczem, czyli tzw. Krwiomocz. Często powoduje on ból podczas wydalania moczu i ustępować po pewnym czasie. Warto jednak dodać, że pomimo złagodzenia objawów rak nadal się rozwija.
Można jednak zaobserwować takie objawy jak: pieczenie, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, możesz mieć również uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza po oddawaniu moczu. Jednakże takie objawy nie oznaczają od razu raka, ponieważ mogą one towarzyszyć również innym schorzeniom nerek.
Po pewnym czasie, kiedy rak zaatakuje bardziej poważnie, to można spodziewać się silnego bólu w podbrzuszu oraz zdecydowanych trudności z oddawaniem moczu.
W jaki sposób leczyć guza?
Wszystko będzie w dużej mierze zależało od tego jak bardzo zaawansowany jest nowotwór. Niestety jak pokazują statystyki, w naszym kraju rak pęcherza jest wykrywany dopiero wtedy, kiedy osiąga najbardziej zaawansowane stadium.
Najbardziej znaną metodą jest elektroresekcja przezcewkowa guza, co oznacza jego fragmentowe wycięcie. Oczywiście dopiero po kolejnych badaniach okazuje się czy można wyciąć w całości i jak będzie wyglądał dalszy proces leczenia pacjenta.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz